لیزر موهای زائد انواع پوست چگونه است؟

نکاتی برای لیزر موهای زائد
قبل از لیزر موهای زائد چه اقداماتی باید صورت گیرد ؟
فوریه 17, 2020
چه کسانی نباید لیزر موی زائد را انجام دهند؟
چه کسانی نباید لیزر موی زائدانجام دهند؟
فوریه 17, 2020

لیزر موهای زائد انواع پوست چگونه است؟

لیزر موهای زائد انواع پوست چگونه است؟

موهای زائد همیشه باعث خجالت زنان و مردان می شود و همچنین ممکن است باعث زیرپوستی شدن موها و تحریک پوست شود که این مسئله نیز باعث ایجاد موهای زائد بیشتری بر روی پوست می شود. راه حل منطقی برای مقابله با این مشکل مطالعه روش‌های رفع موهای زائد است که شما را به تنها روش دائمی رفع موهای زائد می رساند: لیزر موهای زائد.لیزر موهای زائد بهترین روش برای کسانی است که از روش‌های موقتی برای از بین بردن موهای زائد مثل استفاده از تیغ و موم  خسته شده‌اند و همچنین کسانی که ترجیح می دهند از روشی استفاده کنند که اثر طولانی مدت داشته باشد. اگرچه لیزر موهای زائد اثر دائمی و همیشگی در رفع موهای زائد ندارد اما پیشرفت‌های علمی زیادی برای ماندگاری رفع موهای زائد در درجات مختلف اثر بخشی انجام شده است. این روش برای کسانی که هرروز یا هر هفنه  وقت زیادی را در استفاده از سایر روش‌ها برای از بین بردن موهای زائد بدن خود استفاده میکنند بسیار مناسب است.

لیزر موهای زائد انواع پوست چگونه است؟

طبقه بندی فیتزپاتریک که توسط یک متخصص‌ پوست ایجاد شده انواع پوست را بر اساس واکنشی که به نور فرابنفش نشان می دهند به 5 دسته تقسیم‌بندی می کند. تکنسین‌های لیزر موهای زائد ازاین طبقه بندی استفاده می کنند تا تشخیص دهند چه کسانی احتمال دارد دچار سوختگی و اسکار پوستی شوند. این موضوع برای پوست‌های نوع 5 از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا استفاده از لیزر اشتباه برای این افراد می تواند باعث اسکار و آسیب‌های پوستی دائمی شود. علاوه بر این، استفاده از لیزر اشتباه برای کسانی که پوست نوع 1 دارند نیز می تواند باعث بیشتر شدن موهای زائد شود زیرا لیزر با شدت و طول موج کم ممکن است رشد موها را تحریک کند. طبقه بندی فیتزپاتریک برای انواع پوست‌ به شرح زیر است:

  • نوع 1: پوست سفید و بسیار روشنی است که زیر آفتاب می سوزد و هیچگاه برنزه نمی شود. این نوع پوست معمولا برای لیزر موهای زائد مناسب نیست زیرا افرادی که در این دسته قرار می گیرند موهای بور و قرمز دارند. این نوع پوست معمولا در ایرلندی‌ها و مردم اروپای شرقی وجود دارد. لیزر الکساندرایت بهترین گزینه برای پوست‌های نوع 1 است. نبودن رنگدانه در این پوست‌ها به این معنی است که نمی توانند دمای بالای نور لیزر را تحمل کنند و نتیجه خوبی بگیرند.
  • نوع 2: پوست سفید و روشنی است که معمولا زیر آفتاب می سوزد اما به سختی می تواند برنزه شود. این نوع پوست رایج ترین نوع برای لیزر موهای زائد است و بسیار عالی برای درمان با لیزر الکساندرایت.
  • نوع 3: پوست بژی است که زیر آفتاب از برنزه تا قهوه‌ای تغییر رنگ می دهد و گاهی می سوزد. بسیاری از نژادهای مختلط امریکایی در این دسته قرار می گیرند مگر اینکه در معرض آفتاب قرار نگیرند. لیزر الکساندرایت برای این نوع پوست بسیار مناسب است. اما به این نکته نیز توجه کنید که قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است پوست نوع 3 را به نوع 4 تبدیل کند و پوست نوع 4 نیز باید از لیزر یاگ استفاده کند.
  • نوع 4: رنگ متداول این پوست‌ها قهوه‌ای متوسط است که در زیر آفتاب به راحتی به رنگ قهوه‌ای تیره تبدیل می شود و به ندرت می سوزد. تشخیص این نوع پوست سخت‌تر از انواع 1، 2، و 3 است. با اینکه رنگ پوست مطمئنا یک فاکتور مهم در تعیین نوع پوست است اما تبار خانوادگی و نژاد نیز نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کند. پس برای تشخیص نوع پوست باید به مقدارملانین موجود بر روی پوست توجه شود. تصورکنید دو مراجعه‌کننده کنار هم ایستاده‌اند و هر دوی آنها رنگ پوست یکسانی دارند. اما یکی از آنها اهل مدیترانه و دیگری اهل باکو در روسیه است. مراجعه‌کننده ای که اهل مدیترانه است باید با لیزر یاگ درمان شود زیرا تعداد ملانین‌های موجود در پوست او بیشتر است. برعکس، برای مراجعه‌کننده روس باید لیزر الکساندرایت استفاده شود زیرا پوست او ملانین کمی دارد و با این لیزر احتمال سوختگی کمتر خواهد بود.
  • نوع 5: پوست قهوه‌ای تیره که به ندرت می سوزد و به راحتی برنزه می شود. برای کسانی که پوست نوع 5 دارند همیشه از لیزر یاگ استفاده می کنند زیرا این لیزر برای پوست‌های تیره مناسب‌تر و موثرتر هستند و درمانی ایمن را برای فرد فراهم می کنند.
  • نوع 6: پوست سیاه که هیچگاه نمی سوزد و مانند پوست نوع 5 بسیار نادر است اما حتی تیره‌ترین پوست نیز می تواند به خوبی با لیزر یاگ درمان شود. افراد با پوست نوع 6 نسبت به کسانی که پوست روشن‌تری دارند برای از بین رفتن کامل موهای زائد نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارند. تنظیمات دستگاه برای پوست نوع 6 کمی پایین درنظر گرفته می شود تا ایمن‌تر باشد.

تاثیرات لیزر روی انواع مختلف پوست

لیزر موهای زائد انواع پوست چگونه است؟


لیزر موهای زائد برای پوست روشن یا سبزه روشن

پوست روشن و موهای تیره بهترین ترکیب برای کسانی است که می خواهند از لیزر برای رفع موهای زائد بدنشان استفاده کنند زیرا بیشترین تضاد بین موها و پوستشان وجود دارد. این مسئله کمک می کند تا موجی که از لیزر ساتع می شود به راحتی رنگدانه موی موردنظر را پیدا کند و مورد هدف قرار دهد. کسانی که پوست روشن و موهای بلوند دارند شانس کمتری از این نظر دارند. اگر بین رنگ پوست و مو تضاد وجود نداشته اشد زمان زیادی برای پیدا کردن مو تلف می شود. هرچند، اگر تکنسین با تجربه باشد و از دستگاه مناسبی استفاده کرده باشد می توانید از نتیجه درمان راضی باشید.

لیزر موهای زائد برای پوست‌های قهوه‌ای

از بین بردن کامل موهای زائد در کسانی که پوست قهواه‌ای یا تیره یا سبزه تیره دارند سخت‌تر از کسانی است که موهای بلوند دارند. زیرا در این افراد، رنگ مو و پوست در هم می‌آمیزد و پیدا کردن نقطه هدف را برای لیزر سخت می کند. به  علاوه، لیزرهای قدیمی و استفاده نامناسب از لیزر ممکن است با آسیب زدن به رنگدانه‌های پوست، رنگ پوست را از بین ببرد. بنابراین برای انتخاب مرکزی که برای لیزر به آنجا مراجعه میکنید لازم است تحقیقات زیادی انجام دهید.

لیزر موهای زائد چگونه کار می کند؟


هر لیزر طول موجی از نور را از خود ساتع می کند که به رنگدانه مو که به نام ملانین هم شناخته می شود برخورد می کند. این طول موج‌ها بوسیله رنگدانه‌ها جذب می شوند و فولیکول مو را بدون آسیب به پوست اطراف آن از بین می برد. موها معمولا در طول لیزردرمانی می ریزند اما جلسات بیشتری نیاز است تا موهای زائد برای همیشه از بین بروند. این روش درمانی برای موهای تیره و ضخیم بسیار موثر است زیرا رنگدانه‌ها بیشتر و بزرگ‌تر هستند و لیز به راحتی می تواند آنها را هدف قرار دهد. کسانی که موهای نازک یا کرکی دارند معمولا از این روش درمانی برای از بین بردن موهای زائد خود نتیجه مطلوبی نمی گیرند زیرا موهای آنها به اندازه کافی رنگدانه ندارد که نور لیزر بتواند آن را پیدا کند. تکنسین‌های باتجربه و ماهر لیزر موهای زائد درمان شما را بر اساس رنگ پوست و موی شما تنظیم می کنند. عامل دیگری که بر لیزر موهای زائد تاثیر دارد چرخه رشد مو است که آن با توجه به ناحیه‌ای که لیزر انجام می شود، مشخص می کنند. به عبارت دیگر، احتمالا برای زیربغل روش درمانی متفاوتی نسبت به صورت انجام می شود.

لیزر موهای زائد چقدر طول می کشد؟


زمان دقیق فرآیند درمان بستگی به ناحیه‌‌ای دارد که درمان روی آن انجام می شود. هر فولیکول یا پیاز مو در یک میلی‌ثانیه از بین می رود. بنابراین لیزر نواحی کوچک بدن مثل زیربغل کمتر از 5 دقیقه زمان می برد در حالیکه نواحی بزرگتر مثل پاها ممکن است نیم ساعت طول بکشد. باتوجه به زمانی که برای تکمیل شدن مراحل درمان تا از بین رفتن کامل موهای زائد لازم است، ممکن است 5 تا 6 جلسه درمانی توصیه شود. بسیاری از افراد بعد از 3 یا 4 جلسه به نتیجه مطلوب می رسند، اما بیشترین جلسه‌ای که ممکن است برای برخی مورد نیاز باشد 6 جلسه است. 10 جلسه درمانی یا برای خالی کردن جیب شماست یا مراقبت کم و نامطلوب باعث شده که درمان شما طول بکشد.

سوال‌های متداول


لیزر موهای زائد چه خطرهایی برای پوست‌های روشن دارد

لیزر موهای زائد چه خطرهایی برای پوست‌های روشن دارد؟

بزرگترین خطری که لیزر موهای زائد می تواند داشته باشد آسیب به چشم است. بنابراین هم شما و هم تکنسین لیزر باید عینک‌های مخصوصی را که برای هر نوع لیزر متفاوت است به چشمتان بزنید. خطر دیگری که ممکن است برای پوست‌های روشن داشته باشد، تاول زدن، زخم شدن، و سوختن است که می تواند رنگ پوست را تغییر دهد. البته کمی قرمز شدن و تورم طبیعی است، اما اگر پوست شما سوخت یا تاول زد می توان نتیجه گرفت که این نوع لیزر برای پوست شما مناسب نبوده است.

لیزر موهای زائد برای انواع مختلف پوست چقدر هزینه دارد؟

لیزر موهای زائد نیاز به چند جلسه درمانی برای انواع مختلف پوست در دوره زمانی 12 ماه یا بیشتر دارد. مشخص است که همین مسئله باعث می شود که این روش درمانی هزینه نسبتا بالایی داشته باشد. به هرحال شما باید پول زیادی را برای این کار از دست بدهید که با کامل شدن جلسات درمانی بیشتر هم می شود و در صورتی که نتیجه‌‌ای از درمان نگرفتید (اتفاقی که احتمال آن وجود دارد)، باید بتوانید از پولی که هزینه کرده‌اید چشم‌پوشی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *